Köşeler

Kıraathane sohbetlerimiz

Kıraathane sohbetlerimiz, eğer baymadıysa,Bu hafta karakulağın kahveden devam ediyoruz. Aa,.? Bak Deydinlerden İrza’nın Hüseyin’de Gelmiş. O da ne? .yanındaki Kirli Hüsen Değil mi.? Vallahi o.Aa booov.Demek ki Sohbetlerimizin Namı TAaa Deydinler’e kadar gitmiş.
Selamin Aleyküm Arkadaşlar Diye içeri girer Deydinlerden gelen misafirler .Haftada bir gün oda bugün Dipsizgöl’de Kahve Sohbetlerinin namını duyup geldik diyerek, gösterilen yandaki masaya otururlar. Karakulak Yeni çay denlemiş, Camiden Çıkan Vatandaş birer ikişe8r kahveye gelmiye başlamıştır.
Koyu Ecevit çi Olan İrza’nın Hüseyin, Ee Komşular Nasılsınız Diye Sorar Comaat hep bir ağızdan İyiyiz Diye bağırdığında,Kirli Hüsen, Vallahi Aynı Askeri birlik gibiya.Hastayım şu Dipsizgöl’ün Birlik Beraberliğine, Bu birlik beraberliği Bizim köyde de sağlamak istedi Rahmetli Doktor Emin Amca,Lakin Ömrü vefa etmedi. Rabbim Rahmet Eylesin.
Kahvede Kısa bir Sessizlik olur. Herkez, Doktor Emin Amcanın Ruhuna Birer Fatiha Okur.Sessizliği Kahveci Karakulak bozar, Herkeze Çay Veriyorum.Ver ver der Muhtar Amca Yanlız Bu hafta ki çaylar Köysandığından diyede ilave eder.Öbür Masada ki Naci’de Olmadı Muhtar Çaylar Benden olacadı deyince,Tamam Sen 3 takviye zorlama devam. Haftayada Sen söylersin der.
Bir taraftan Çaylar karıştırılıp bir taraftan içilmiye başlıyanda,televizyon kapatılır.Artık Sadede Gelinmiştir.Sırtındaki Ceketi Çıkartan İncili Çavuş Mollollu Ali Ağam Bu Akşam Bana El verdi Muhabbet Benden Deyince Ortalık Derin Bir sessizliğe bürünür. Çünkü İncili Çavuş sohbetlere Gizem’de Katmaktadır.Hikaye başlar:
İnsanoğlu O Kadar kibirli bir mahluktur ki,Hata yaptığında,Tövbe etse Af dilese Belki Olaylar Farklı boyutlara gidecektir.Lakin içimizde büyüttüğümüz kibir Ağacı Vesvese Meyvalarını verir, Yaptığımız Her yanlışa illaki bir kılıf buluruz.
Tıpkı Dövizin Artışındaki Tüm sorumluluğu emperiyel güçlere yüklediğimiz gibi.Konu ciddidir.Tüm Kahve Pürdikkat İnciliyim Dinlemekte Tabir Yerindeyse Nefes Dahi almamaktadır.
Hasan Çavuş dedem derdiki: Evlat Koyun Kuzu Yapsın istersen. Koçu Koyuna Zamanında Salacan.Yani:Demem oki;Sen Ülke Olarak Her yıl 30- 40- 50 milyar dolar Açık verecen.1982’den 2002’ye 230milyar,2002’den2022’ye 950 milyar dolar Cari açık yapacan.Sonrada Bütün suçu Dış güçlere, Kapitel sermayeye yıkacan. İşin içinden sıyrılacan.
Yok Ağalar Yok. Burada bir yanlış var.Taşıma suyla değirmen dönmez. Boşuna mı demiş dedelerimiz.İşte böyle Ya su biter, ya yalak bozulur, ya yol yıkılır. Dımdızlak kalırız ortalıkta. Aha da böyle.
Kapital sermayenin dini imanı, ırkı vatanı olmaz derler.
Sadece kazanmak ve kar etmek üzerine kurulmuş acımasız bir sistemdir.Lakin bizler alt gelir gurubu insanlarız,Yinede Bu acımasız Sermaye Ürettiği vcd Yi buzdolabını ç. makinasını Alabilecek ayda 1000- 2000 taksit ödeyecek kadar Önümüzü açmak zorunda. Yoksa Üretilen mal Ellerinde patlar gider.
Öbür taraftan Siz orta gelir gurubu insanlarada Aylık 5000- 10000 lira taksitlerle ürettikleri arabaları evleri satacak kadar önünüzü açmak zorundalar. Yoksa arabalar evler ellerinde patlar.
Bu kapital sermaye önce Devletlere kıredi verir yol yaptırır. Ardından Sıfır Faiz ile araba satar.Çünkü PETROL’ de Onların elindedir. Ve petrolü satmak zorundadır.
Her yıl daha az yakıtlı diye arabasını yeniler. AMACI Daha fazla petrol satıp, Gaz satıp çok daha Kar Etmektir.
Sadece kazanmak kar etmek Düşüncesinde olan Bu Kapitalistler bilmelidir ki. Bizler Tüketici İnsanlarız. Ve bizlerin Geliri Sizlerin Ürettiklerini Tüketecek kadar var ise Üretmiş Olduğunuz MAL’IN Bir Değeri Var.Bizler Tüketemez, Yada Tüketmez isek: Sizin Altın Yada Teneke Üretmenizin Bir Anlamı yoktur.Ayağınızı Denk alın.
Ve bizim ülkemizde yıllardır cari açık yerine Alamanya, Çin, Japonya Gibi CARİ FAZLA Verseydi.Bu gün Bu kapitalist sermaye Bizimle Uğraşmaz Kendine Sömüreceği Başka Limanlar Arar idi.
Lafım Sözüm Hepinize Komşular. Hepiniz, Hepimiz Ayağımızı Yorganımıza göre uzatmak zorundayız. İncili çavuş demedi demeyin.
Sohbet bittiğinde Kahvede bir alkış tufanı kopar.Arka masadan Murtaza: Ya incili dede Bu kadar Lafı Nerden Biliyon Diye Sorunca.Baban Poker’e Sor o sana anlatır deyip, konuyu kapatır.
Sonramı ne olur. Çok merak ediyorsa Bordo gazeteye Abone Ol Devamını Haftaya OKURSUN.
Garip Fakii.

InegolBordoGazete

AlGazete İnegöl Bordo Gazete